Un medic anestezist de la spitalul din Comrat va compărea pe banca acuzaților, fiind învinuit de încălcarea regulilor de acordare a asistenţei medicale, care a cauzat decesul pacientului. Pe 19 ianuarie 2025, un pacient de 47 de ani a fost adus la Unitatea de Primiri Urgențe a spitalului după un accident rutier. Deși pacientul avea leziuni grave, inclusiv fracturi, hemoragii interne și alte traumatisme care îi puneau viața în pericol, medicul anestizist ar fi stabilit insuficient gravitatea stării acestuia, atribuind parțial simptomele intoxicației alcoolice. Potrivit procurorilor de la Comrat, medicul nu a dispus transferarea pacientului în secția reanimare și terapie intensivă, nu a asigurat monitorizarea continuă și nu a inițiat la timp măsurile de diagnosticare și tratament necesare. De asemenea, documentația medicală ar fi fost completată necorespunzător. Expertizele medico-legale au concluzionat că pacientul suferea de traumatisme severe care necesitau supraveghere intensivă și că starea de ebrietate nu justifica diminuarea atenției medicale acordate. Potrivit experților, decesul pacientului, survenit în dimineața zilei de 20 ianuarie 2025, ar fi fost evitat, dacă erau aplicate la timp măsurile medicale obligatorii.
...
Jurnal.md
Medic anestezist din Comrat, trimis pe banca acuzaților pentru malpraxis