Transnistrenii se bucură de numeroase servicii și facilități oferite de Chișinău; Analist: „Malul stâng tot este R. Moldova”

Transnistrenii se bucură de numeroase servicii și facilități oferite de Chișinău; Analist: „Malul stâng tot este R. Moldova”
Locuitorii din stânga Nistrului beneficiază de numeroase servicii și facilități oferite de autoritățile de la Chișinău, în pofida faptului că regiunea este controlată de regimul separatist de la Tiraspol. Vorbim despre posibilitatea de a dezvolta afaceri, de a cumpăra bunuri sau de a circula în baza documentelor emise de autoritățile constituționale. Analistul politic Oazu Nantoi menționează că locuitorii de pe malul stâng sunt cetățeni cu drepturi depline ai Republicii Moldova, iar Chișinăul trebuie să fie consecvent în acțiuni.
Citește articolul complet Înapoi