Profesorii din școli și universități ar putea beneficia de creșteri salariale de peste 30%; Anunțul ministrului Educației

Profesorii din școli și universități ar putea beneficia de creșteri salariale de peste 30%; Anunțul ministrului Educației
Salariile din sistemul de învățământ ar urma să fie majorate din septembrie 2026, după ce Ministerul Educației și Cercetării (MEC) a pus în consultare publică proiectul de modificare a Legii salarizării. Documentul prevede creșterea valorii de referință utilizate la calcularea salariilor de la 2.500 la 4.200 de lei, dar și schimbări ale grilei de salarizare care vor aduce venituri mai mari profesorilor, directorilor, educatorilor, antrenorilor din școlile sportive și altor categorii de angajați din educație. Ministrul Dan Perciun susține că proiectul este rezultatul unor negocieri îndelungate cu Ministerul Finanțelor și că, în unele cazuri, majorările salariale vor depăși 30%.
Citește articolul complet Înapoi