Deschide.md
DOC // Fostul director adjunct al SIS, Alexandru Balan, a rămas fără cetățenia R. Moldova. Decretul, semnat de Maia Sandu
Președintele Maia Sandu a semnat un decret prin care îi este retrasă cetățenia R. Moldova fostului director adjunct al SIS, Alexandru Balan. Amintim că acesta a fost recunoscut oficial drept agent al KGB-ului din Belarus după ce a figurat într-un schimb de prizonieri în luna aprilie a acestui an. Potrivit informațiilor, pentru includerea sa în schimb a insistat personal dictatorul Lukașenko.