Deschide.md
Ministru: Salariile bugetarilor vor crește cu 10-30% odată cu aplicarea noii legi a salarizării
Salariile angajaților din sectorul public vor crește, în medie, cu 10%-30%, după intrarea în vigoare a noii Legi a salarizării, aflată în prezent în consultări publice. Potrivit ministrului finanțelor, Andrian Gavriliță, reforma urmărește reducerea dezechilibrelor salariale și va aduce majorări diferențiate pentru bugetari începând din această toamnă, cele mai mari creșteri fiind prevăzute pentru angajații cu venituri mai mici din educație, sănătate și personalul auxiliar, transmite IPN.