Delegația Parlamentului de la Chișinău participă la sesiunea de vară a APCE

Delegația Parlamentului de la Chișinău participă la sesiunea de vară a APCE
Delegația Parlamentului Republicii Moldova participă la sesiunea de vară a Adunării Parlamentare a Consiliului Europei (APCE), care are loc în perioada 22-26 iunie, la Strasbourg. Delegația este formată din vicepreședinta Parlamentului, Doina Gherman, șeful delegației naționale la APCE, deputatul Ion Groza, deputații Veronica Roșca, Andrian Cheptonar, Natalia Davidovici și Igor Dodon. Agenda sesiunii include dezbateri pe teme de actualitate, printre care protejarea democrației față de perturbările cauzate de inteligența artificială, combaterea represiunii transnaționale și situația democrației, drepturilor omului și statului de drept în Iran. Totodată, a fost solicitată o dezbatere de urgență privind monitorizarea Declarației de la Chișinău în domeniul migrației. Documentul a fost adoptat în cadrul sesiunii anuale a Comitetului Miniștrilor al Consiliului Europei din luna mai 2026, desfășurată sub președinția Republicii Moldova, și abordează gestionarea migrației în raport cu drepturile garantate de Convenția Europeană a Drepturilor Omului. De asemenea, parlamentarii vor examina, rapoarte referitoare la reducerea la tăcere a vocilor critice în Azerbaijan, funcționarea instituțiilor democratice în Georgia și în Serbia, libertatea presei în sport, combaterea stereotipurilor de gen în mass-media, pornografia violentă ca provocare pentru drepturile omului, precum și accesul migranților și refugiaților la asistență medicală.
Citește articolul complet Înapoi