Pericol la drum: 68 de șoferi au fost prinși băuți la volan în weekend; Riscă amenzi usturătoare

Pericol la drum: 68 de șoferi au fost prinși băuți la volan în weekend; Riscă amenzi usturătoare
Poliția a înregistrat în zilele de sâmbătă și duminică peste 4000 de abateri comise în traficul rutier. În pofida amenzilor usturătoare, au fost depistați 68 de șoferi care se deplasau în stare de ebrietate. Aceștia au fost înlăturați de la volan, iar mașinile au fost ridicate. Amintim că deplasarea șoferilor în stare de ebrietate, cu o concentrație de alcool în sânge ce depășește 0,3 g/l, se pedepsește cu amendă de până la 50 000 de lei sau cu arest contravențional de până la 15 zile, în ambele cazuri cu privarea de dreptul de a conduce vehicule pe un termen de la șase luni la trei ani. Totodată, poliția a amendat în weekend 1932 de conducători auto care au depășit limita de viteză. Alți 694 de șoefri au fost amendați pentru ignorarea indicatoarelor rutiere și a semnalelor semaforului.
161 de șoefri au fost prinși în timp ce se deplasau fără revizia tehnică sau fără asigurarea de răspundere civilă auto. Totodată, 77 de conducători au fost sancționați pentru că nu au acordat prioritate pietonilor sau cicliştilor;











...
Citește articolul complet Înapoi