Rutte, la Casa Albă în ajunul summitului NATO, pentru a tempera tensiunile cu Trump privind Iranul și securitatea Europei

Rutte, la Casa Albă în ajunul summitului NATO, pentru a tempera tensiunile cu Trump privind Iranul și securitatea Europei
Secretarul general al NATO, Mark Rutte, se întâlnește miercuri cu președintele american Donald Trump, într-un moment tensionat pentru Alianță, marcat de războiul din Iran și de incertitudinile privind viitorul angajamentului militar al SUA în Europa. Discuția are loc cu mai puțin de două săptămâni înaintea summitului NATO de la Ankara, unde liderii aliați urmează să abordeze cheltuielile de apărare, sprijinul pentru Ucraina și securitatea flancului european.
Citește articolul complet Înapoi