Jurnal.md
Concert de gală dedicat maestrului Gheorghe Mustea, pe scena Teatrului de vară din Chișinău
Teatrul de vară va găzdui duminică seara un concert de gală dedicat compozitorului, dirijorului și academicianului Gheorghe Mustea, cu prilejul împlinirii a 75 de ani. Evenimentul va reuni pe aceeași scenă mai mulți artiști consacrați și formații muzicale din Republica Moldova, transmite IPN. Pe scenă vor evolua Olga Ciolacu, Lidia Botezatu, Cătălin Josan, Cristina Scarlat, Milla Danilceac, AKORD, Catharsis, Brio Sonores, Concertino Accordion Band, alături de Orchestra Națională Simfonică a Companiei Publice „Teleradio-Moldova” și Capela Corală Academică „Doina”. Primăria Chișinău menționează că spectacolul va începe la ora 19:00 și va include atât lucrări din creația maestrului Gheorghe Mustea, cât și momente artistice menite să reunească mai multe generații de spectatori. Intrarea este liberă, iar primii 500 de copii prezenți, însoțiți de familie, vor primi în dar o carte audio intitulată „Povești ale popoarelor lumii pentru întreaga familie”.