Deschide.md
Serviciile medicale primare din teritoriu vor fi coordonate de centre raionale de sănătate
Activitatea prestatorilor de asistență medicală primară din teritoriu și monitorizarea calității serviciilor oferite pacienților vor fi coordonate de centrele de sănătate raionale. Măsura face parte din noile norme de organizare a asistenței medicale primare, deja implementate în mai multe raioane, printre care Orhei, Ialoveni și Dubăsari. Autoritățile susțin că reforma are drept scop creșterea accesului populației la servicii medicale de calitate și precizează că nu presupune închiderea instituțiilor medicale existente, transmite IPN.