Companiile miniere vor fi obligate să prezinte planuri de gestionare a deșeurilor

Companiile miniere vor fi obligate să prezinte planuri de gestionare a deșeurilor
Companiile care extrag resurse minerale în Republica Moldova vor fi obligate să prezinte un plan detaliat de gestionare a deșeurilor înainte de obținerea autorizațiilor de exploatare. Măsura este prevăzută într-un proiect de ordin al ministrului mediului, Gheorghe Hajder, și are drept scop reducerea riscurilor de poluare a solului și apelor, precum și prevenirea accidentelor la instalațiile de depozitare a deșeurilor miniere, transmite IPN.
Citește articolul complet Înapoi